baby-shower

Baby Shower Nedir

Baby shower nedir

Avrupa ülkelerinde sıradan bir adet haline gelmiş ve yıllardır anne adaylarının bebeğinin doğumundan önce düzenlenen ilk özel organizasyonudur .Baby shower bizde aslında tam da karşılığı olmayan bir organizasyondur . Fakat son zamanlarda baby shower nedir diye sorgulayanlara özel, konu hakkında kısa bir araştırma yapıp ve çevre yardımı alarak aktarmak isterim .

Avrupa toplumunda anne adayının alış veriş yaptığı mağazada eksiklerini kayıt ettirmesiyle başlıyor . Bu biraz garip gelebilir zira biz eksiklerimizi genelde evde küçük küçük notlara kaydediyoruz. Anne adayı ve bebeğin eksikleri mağazada liste halinde iken , burası çok önemli annenin bir yakın arkadaşı veya akrabası organize etmeye başlıyor. Davetli listesini hazırlıyor ve bu listedeki davetlilere anne ve bebeğin eksiklerini bildiriyor. Davetlilerde hangi hediyeyi alacaklarını bildiriyor . Tabi buradan da anlaşılacağı gibi anne ve bebeğin hediye yağmuruna tutulduğu bir gün . Tüm hazırlık bebek dünyaya gelmeden eksiğinin kalmaması üzerine aslında . Biraz bizim kültürümüze entegre olması zor gibi gözükse de baby shower organize edenlerin sayısı gün geçtikçe artmakta .

baby-shower-banner

Tabiki bu özel gün için özel bir organizasyon yapılması çok önemli . Yiyecek içecekler , pasta mutlaka olmalı  , bir doğum gününe benzeyen bir menü hazırlanabilir . Mekan süslemesinede dikkat edilmeli bebeğin cinsiyetine uygun bir dekor düşünülebilir . Bir konsept oluşturularak süsleme yapılmasını öneririm , bu konuda bir organizasyon firmasından da hizmet alınabilir . Tabi bu biraz maliyetli olabilir internette daha önce yapılmış organizasyonlardan biraz kopya çekmenin bir zararı olmaz diye düşünüyorum.

Dünyada baby shower günlerinde , günün anlamına özel minik oyunlar oynanmakta . Gelen misafirler bu oyunlar ile hoş bir zaman geçirmiş olacaktır. Siz de belirleyebileceğiniz küçük oyunlarla hoş vakit geçirebilirsiniz . Bizim için biraz farklı alışılmadık bir organizasyon . Pek Türk adetlerine benzemeyen tarzda ben çok uzun yıllar süreceğini düşünmesem de şimdilik böyle bir adet haline gelmiş durumda .

Bir Türk olarak konuyu noktalandırmak gerekirse sağlıklı bir bebeğe kavuşmak her şeyden önemli olsa gerek .

YORUM EKLE