dsc_0490

Hastane odası süsleme nasıl yapılır

En özel an geldi sonunda bebeğiniz doğumhanede dünyaya gözlerini ilk defa açacak , böyle güzel ve özel bir an için çok özel bir seramoni hazırlamak çok ta abartı durmaz diye düşünüyorum .Bu özel an için hastane odası süsleme çok titizlikle yapılması gereken bir hazırlıktır. Bu konuda size yardımcı olacağına inandığım bir makale yazmak istedim çünkü bizzat deneyim ettiğim ve neyi nereden alacağımızı bile bilmediğimiz bir süsleme girişimimiz oldu geçmişte.

Ana çıkış noktası olarak hastane odası süsleme işleminde genel bir konsept oluşturmak herşeyden önemli kesinlikle , çünkü hastane odası süsleme işleminiz bittiğinde ortada ki manzara bebeğin ilk uyumlu tasarımı olacaktır. Bu konuda sizin için süslenecek bölümleri listelemek ve örneklemek isterim ;

  1. Oda kapısının süslenmesi
  2. Oda içi duvar süsleri
  3. Anne yatağı başlık ve ayaklık süslemeleri
  4. Bebek yatak etrafı kurdele süslemesi
  5. İsim ve hoşgeldin bebek yazıları
  6. Bebek şerbet takımı
  7. Yiyeceklerin hazırlanması
  8. Misafirlere ikram için bebek şekerleri
  9. Çatal , Peçete gibi yardımcı elemanlar
  10. Oyuncak süsler

1)ODA KAPISININ SÜSLENMESİ

hastane odası süsleme

Oda kapısı süslemesinde mutlaka bebek adı yazılmalı , kapı çapraz kurdelalı ortada isim yazan bir karton bulunabilir . Balonlar konusunda olması doğru olabilecek yer kesinlikle oda kapısıdır .Kurdelalar ile birbirine tutturulmuz pembe veya mavi balonlar . Balonları kapı kısmında kullanılmasının önemi şudur ; eğer balon süsleme işlemini odanın içerisinde yaparsanız , oda sıcaklığından dolayı balonların aniden patlaması hem anneyi rahatsız edecektir , hem de o esnada bebek odaya getirilmiş ise bebeği korkutacaktır.

 

 

 

2) ODA İÇİ DUVAR SÜSLERİ

duvar flama süslemeDuvarlarda flama şeklinde belki puantiyeli ya da bebek isminin her bir harfinin baskı olarak yapıldığı bayraklar asılabilir . Aynı üçgen flamaların büyük 2 veya 3 adet boyutta duvar ortalarına yapıştırılabilir.

 

 

 

 

 

 

3)ANNE YATAĞI BAŞLIK VE KENAR SÜSLEMELERİ

anne yatak başıGenelde her hastanede hatta devlet hastanelerinde bile artık bulunan ahşap yatak başlarına çapraz tül çekilerek ortada bir büyük kurtdela ile birleştirilebilir . aynı tül malzeme yatak tutacaklarına sarılarak konsept tamamlanabilir .

 

 

 

4) BEBEK YATAK ETRAFI KURDELA SÜSLEME

bebek yatağıGenelde bebeğin annenin yanına geldiği zaman kullanılan , yarı küvez şeklindeki yatak etrafı anne yatagında kullanılan tül sarma sisteminin minik hali ile uygulanabilir , anne yatak süsleme tarzının bebek yatağına da uygulanması anne bebek bütünlüğüne katkı sağlayacaktır. Yine bebek yatağının önüne de kurdela kullanılmalı . Bebek yatağında kullanılacak malzemelerin tüylü uçma özelliği olmamasına dikkat etmek gerekli .Çünkü bu tarz özelliğe sahip malzemeler bebek solunum sistemini olumsuz etkiler bırakabilir .

 

 

 

5)İSİM VE HOŞGELDİN BEBEK YAZILARI

isim süsüOda içerisinde kullanılacak tüm süs malzemelerinin üzerinde doğum tarihi ve bebeğin ismi bulunmalı .Bir kaç karton üzerine isim bulundurulabilir . Büyük bir afiş şeklinde oda camına gerilmek üzerin Hoşgeldin Bebek ( Bebeğinizin ismi ) yazılmalı .

 

 

 

 

 

6) BEBEK ŞERBET TAKIMI

şerbet takımıÖrf ve adet üzre gelen konuklara ikram edilen şerbetler için artık musluklu cam sabit sürahiler kullanılmakta . Tabi son zamanlarda cam ürünlerin maliyetlerinden kurtulmak adına , pleksi benzeri malzemelerden bu sürahiler üretilmektedir internet üzerinden kolay bir şekilde temin edebilirsiniz . Bebek şerbet takımının olmassa olmazı bardaklardır . Bardaklar fazla sayıda olacakları için cam olmaları hem maliyet hem kırılma gibi tehlikeler içermektedir.Kadeh şeklinde dizayn edilen plastik kadehler satılmaktadır. Plastik bardak satan dükkanlarda kolayca bulunabilir .

 

 

7) YİYECEKLERİN HAZIRLANMASI

yemek seçenekleriYemek malzemelerinde küçük ayak üstü atıştıracak kurabiye , pasta çikolata topları gibi pratik atıştırmalıklar seçilmeli . Tabi bu atıştırmalık yiyecekleri kaplayacağınız kağıtlar baskılı , tutacak cubukları etiketli olabilir .

 

 

 

 

8) MİSAFİRLERE İKRAM İÇİN BEBEK ŞEKERLERİ

bebek şekerleriBebek şekerleri hem bebeğinizin doğum sonrası haftalarda yapacağınız mevlüt organizasyonları için hem de doğum sonrası hastane odanızda dağıtmak için fazla adetli olarak yaptırılabilir .Genelde biblo yapısında tercih ederseniz misafirleriniz evlerinde dekoratif bir şekilde yıllarca saklayabilirler .

 

 

Şeker temin etmek için tavsiye :

http://www.mevlutsekerleri.com/Mevlut-sekeri

 

9)ÇATAL PEÇETE YARDIMCI ELEMANLAR

süsleme çatal bıçak peçeteServis için kullanılacak çatal peçete yardımcı elemanlarından çatallar genel tasarıma uygun bir düz renkten olmalı . Peçetelerde aynı şekilde renk uyumlu baskılı peçeteler olmalı . Daha sonra yapılacak mevlüt benzeri organizasyonlar da düşünülerek bu yardımcı elemanlar da adetli alınmalı .

 

 

 

 

10) OYUNCAK SÜSLER

oyuncak süslemeBebek cinsine göre 3-4 tane büyük boyutta oyuncak seçilerek duvarlara tasarımı tamamlamak için yerleştirilmesi uygun ve uyumlu olacaktır.

Süsleme işleminin tamamı için uyumlu olması , bebek cinsi ile uyumlu renklerde olması ve tahmini doğum olacak günden bir hafta 10 gün önce hazır olmasını öneririm .

YORUM EKLE